Автор – Румъния и участници от България и Турция.
Времетраене: Януари – април 2025 г.
Екологичните проекти в детската градина са от съществено значение за формирането на екологично съзнание от ранна възраст. Любопитството на детето да опознае всичко, което го заобикаля, да научи колкото се може повече за природата се проявява чрез задаване на въпроси. За да отговорим на децата, трябва да ги научим да наблюдават по-внимателно какво се случва около тях, да търсят отговори, но най-вече да действат осъзнато, защото и те са част от голямата книга на природата. Децата в предучилищна възраст трябва да научат, че проблемите на околната среда принадлежат на целия свят, на всеки от нас и че всяко наше негативно действие, колкото и незначително да е, може да повлияе разрушително на природата. Ето защо дейностите по екологично образование трябва да протичат в релаксираща атмосфера, където интересът и общуването насърчават инициативите и възможностите на всеки.
Цели:
Придобиване на знания за това как работи околната среда, как хората взаимодействат с околната среда, как възникват екологичните проблеми и как могат да бъдат решени. Включване на родителите, местната общност в създаването на здравословна и безопасна среда за децата.Създаване на артистични проекти от рециклирани материали, стимулиране на въображението и креативността. Организиране на дейности за рециклиране и начините за използване на рециклирани материали. Въвеждане на основите на екологията чрез практически дейности като разходки сред природата, наблюдения и дискусии.
Очаквани резултати:
Повишаване на екологичното съзнание, любопитството и желанието за изследване на природата и нейното опазване. Промени в поведението. Придобиване на социални умения и умения за сътрудничество. Поемане на отговорност за извършените дейности и принос към колективни проекти. Развитие на креативността. Създаване на зелени произведения на изкуството и проекти, които насърчават творческото изразяване, свързано със зелени теми. Участие на общността.