Пролетно почистване и облагородяване

Всяка от групите в детската градина има своя лична мини градинка. За тях се грижат децата с помощта на техните учители. Благодарение на положените усилия, децата се учат на:

Отговорност и трудолюбие – Децата се учат да полагат грижи за растенията, да поливат, да плевят и да следят развитието им. Това им помага да осъзнаят, че трудът и постоянството водят до резултати.

Екологично съзнание и опазване на природата – Когато сами отглеждат растения, децата разбират колко е важно да пазим природата чиста, да не замърсяваме почвата и водата, и да се грижим за живите същества около нас.

Разбиране на природните процеси – Те научават за циклите в природата – как от семенце пониква растение, какво е нужно за неговия растеж (слънце, вода, почва). Това изгражда основа за екологична култура.

Уважение към храната и труда на другите – Когато видят колко усилия изисква отглеждането на зеленчуци или плодове, децата започват да ценят храната повече и да избягват нейното разхищение.

Развитие на емоционална връзка с природата – Когато полагат грижи и виждат резултатите от труда си, децата се чувстват свързани с растенията и природната среда. Това поражда желание да я пазят и обичат.

Работа в екип и социални умения – Градинарството често е колективна дейност. Така децата се учат да работят заедно и да споделят инструменти.